Достапни линкови

Индија успешно лансираше сателит во орбитата на Марс


Илустрација.

Индија рано утринава успешно лансираше сателит во орбитата на Марс. Успехот на индиската мисија ја доведе Индија во елитниот клуб на истражувачи на Марс во кој се уште САД, Европската вселенска агенција и поранешниот Советски Сојуз. Индискиот премиер Нарендра Моди изјави дека „денеска беше создадена историја“. Индија е особено горда што Мисијата за орбитирање околу Марс беше развиена со домашна технологија за пониска цена од околу 75 милиони долари.

XS
SM
MD
LG