Достапни линкови

САД ќе ги уништат залихите од нагазни мини


Илустрација: Деминирање.

Белата куќа соопшти дека САД ќе ги уништат залихите од нагазни мини и оти ќе го користат ова оружје само за одбрана на Јужна Кореја. САД годинава се обврзаа да не произведуваат или набавуваат нагазни мини за замена на старите. Сепак, администрацијата на Обама не ги потпиша меѓународните договори за забрана на нагазните мини поради активностите на Корејскиот Полуостров каде што американските сили се стационирани за поддршка на Јужна Кореја. Повеќе од 160 земји ја потпишаа Конвенцијата од Отава за забрана на нагазните мини.

XS
SM
MD
LG