Достапни линкови

Иран - уапсени 11 луѓе за навредливи пораки


Единаесет лица се уапсен во Иран затоа што испраќале навредливи SMS пораки за основачот на Исламската Република, ајатолахот Рухолах Хомеини.

Од Иранската револуционерна гарда велат дека апсењата биле направени откако биле следени апликации за социјално вмрежување за мобилни телефони. Минатата недела иранското судството наложи на владата да се забранат таквите мобилни апликациим откако беа откриени пораките за Хомеини.

Министерот за телекомуникации на Иран изјави дека инженерите на министерството работат на отстранување на „криминалната“ содржина.

XS
SM
MD
LG