Достапни линкови

Русија - осудени шестмина за регритирање „џихадисти“


Судот во рускиот град Астрахан осуди шест мажи на казни затвор до шест до седум години за регрутирање на луѓе во милитантни групи во Русија и во странство. Руските власти соопштија дека водачот на групата Тахир Џаксибегов и уште шет други мажи, сите локалци, се осудени за нивната вмешаност во терористички активнсти и илегални поседување на миниција.

Според истражителите, групата регрутирала „џихадисти“ за исламските милитнатни групи во Сирија Египет и рускиот проблематичне северен регион.

XS
SM
MD
LG