Достапни линкови

Рохани - Помош од Иран за Блискиот исток за одбрана од „терористи“


Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран ќе им помогне на луѓето кои живеат на Блискиот Исток да се одбранат од „терористи“. Рохани зборувајќи пред да замине за Њујорк на состанокот на Генералното собрание на ОН кое ќе се одржи оваа недела, рече дека „владата и вооружените сили на Исламскаа Република Иран ќе им помогнат на луѓето. “

Американскиот државен секретар Џон Кери и иранскиот министер за надворешни работи Џавад Завари вчера дискутираат за заканите од милитантите од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG