Достапни линкови

НАТО:руските сили се уште дејствуваат во УкраинаНајвисокиот воен командант на НАТО Филип Бридлав изјави дека руските сили се уште дејствуваат во Украина но изрази надеж дека новиот мировен план може да донесе напредок. Тој рече дека нивото на насилства е високо како пред прекинот на огнот. Сепак, Бридлав рече дека се надева оти договорот за создавање на тампон зона меѓу војниците на украинската влада и про-руските милитанти ќе успее да ја стабилизира ситуацијата. Американскиот генерал беше во Вилнус за средба на воени шефови НАТО.

XS
SM
MD
LG