Достапни линкови

Контакт групата за Украина:Постигнат прогрес во разговорите


Претствниците на Киев и проруските сили постигнаа договор во Минск за прекин на огнот и восоставување тампон зона од 30 километри источно од Укарина,соопштено е по седумчасовниот состанок на Контакт групата што се одржаа синоќа. Станува збор за разговорите во која учествуваа претставници од Русија, Украина, про-руските сепаратисти и ОБСЕ.Според прелиминарните извештаи договорите вклучуваат забрана за поставување нови минско експлозивни препреки во конфликтните зони,забрана за разместуавње на тешко наоруживање и воена техника во населените места, суспендирање на летови на борбени авиони или беспилотни летала над регионот,и размена на затвореници. Поранешниот украински претседател Леонид Кучма, кој ја предводи делегацијата на Украина по разговорите во Минск, рече дека, исто така договоот вклучува повлекување на сите странски формации од украинската територија.

XS
SM
MD
LG