Достапни линкови

Во Ирак ослободени турските заложници


Во Ирак се ослободени 49 турски државјани кои во јуни беа земени како заложници од милитантите на Исламската држава, соопшти денеска премиерот на Турција Ахмет Давутоглу.

Давутоглу рече дека заложниците биле безбедно донесени во Турција.Турските државјани беа заробени на11 јуни кога милитантите од Исламската држава го презедоа турскиот конзулат во градот Мосул на северот на Ирак.Меѓу заложниците беа турскиот конзул Озтурк Јилмаз и неговата сопруга, повеќе дипломати, нивните деца како и турски војници. Давутоглу не наведе детали за нивното ослободување но кажа дека ослободувањето е дел од планирана акција на Службите за разузнавање.

XS
SM
MD
LG