Достапни линкови

Нови преговори за украинската криза


Белоруското министерство за надворешни работи соопшти дека денеска во Минск ќе се одржат нови разговори за трајно решение на украинската криза. Станува збор за таканаречената контакт група во која учествуваат претставници на Русија, Украина, проруските сепаратисти и ОБСЕ. До новите разговори доаѓа откако Украина и сепаратистите на 5 овој месец се договорија на прекин на огнот како дел од планот за решавање на петмесечниот конфликт.

XS
SM
MD
LG