Достапни линкови

Прв француски воздушен напад во Ирак


Француски борбени авиони го извршиле првиот напад против милитантите на Исламската држава во Ирак. Кабинетот на претседателот Франсоа Оланд се наведува дека при нападот целосно била уништена позиција за логистичка поддршка на исламските милитанти на североистокот на Ирак. Исто така се најавува дека слични напади ќе бидат изведени и во наредните денови. Франција е првата земја кои им се приклучи на Соединетите држави во воздушните напади против милитаните на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG