Достапни линкови

Сенатот на САД одобри обука на умерените сириски бунтовници


Американскиот сенат го донесе амандманот со кој се потврдува планот за војската да може да ги тренира и помага сириските бунтовнички групи што се борат против милитантите од Исламска држава. Планот беше изгласан вчера со 73 гласови за и 22 против.
Претставничкиот дом на САД амандманот го изгласа ден претходно и сега претседателот Барак Обама треба да го потпише. Со него се предвидува американските воени власти да ги тренираат одбраните сириските бутновници на објекти во Саудиска Арабија до средината на декември.

XS
SM
MD
LG