Достапни линкови

Порошенко бара американска воена помош


Украинскиот претседател Петро Пoрошенко побара на заедничката сесија на Конгресот на САД воена помош и потврда на специјалниот безбедносен статус на Украина. Тој рече дека на неговата војска и е потребна воена опрема. Порошенко го опиша конфликтот на Украина со Русија како светска најлоша криза од американско-советската кубанската ракетна криза во 1962 година, и побара од САД да не се дозволи Украина сама да се соочува оваа агресија. Тој за руската анексија на Крим рече дека една од најциничните акти на предавство во модерната историја. Тој додаде дека Киев никогаш нема да ја прифати окупацијата.

XS
SM
MD
LG