Достапни линкови

Украина: на Крим има 4 илјади руски војници


Украинската војска денеска соопшти дека околу 4 илјади руски војници се на Крим, украински полуостров што Русија го анектира во март годинава. Според претставник на украинската војска, тие биле организирани во мали тактички групи по должината на административната граница од околу 100 километри. Според НАТО, илјада руски војници се наоѓаат на истокот на Украина, а 20 илјади други на руско украинската граница.

XS
SM
MD
LG