Достапни линкови

Почна референдумот за независност на Шкотска


Граѓаните на Шкотска почнаа да гласаат на денешниот референдум на кој единствено прашање е „ Дали Шкотска треба да биде независна држава?“. Неизвесноста на резултатот од гласањето е голема со оглед на тоа што е мала разликата меѓу оние што се за или против независноста на Шкотска. Гласањето што почна во 8 часот по средноевропско време ќе трае до 23 часот, а првите резултати се очекуваат утре. Доколку референдумот успее, Шкотска на 24 март 2016 ќе стане независна држава.

XS
SM
MD
LG