Достапни линкови

Референдум за независност на Шкотска


Гласачките кутии пред референдумот во Шкотска.

Жителите на Шкотска денеска ќе гласаат на референдумот за независност на земјата.Според последните три истражувања на јавното мислење подржувачите на Унијата со Велика Британија водат со 4 процентни поени пред сецесионистите. Според Унионистите, независноста непотребно би го растурила Обединетото Кралство и би предизвикало години на финансиската, економската и политичка несигурност.

Подржувачите на независноста пак велат дека независна Шкотска би можела да биде побогата и поправедна држава. САД соопштија дека би сакале Велика Британија да остане "силна, стабилна и обединета земја".

XS
SM
MD
LG