Достапни линкови

САД ќе ги помагаат сириските бунтовници во борбата со милитантите


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претставнички дом го усвои амандманот со кој му се дава овластување на претседателот Барак Обама земјата да ги тренира и помага сириските бунтовници во борбата со милитантите од Исламската држава.

За прифаќање на амандманот гласаа повеќе демократи, отколку републиканци. Гласањето доаѓа два месеци пред одржувањето на среднорочните избори во САД, при што јавноста ги поддржува воздушните напади против милитантите, но е загрижена за проширување на војната.

XS
SM
MD
LG