Достапни линкови

Абади: На Ирак не му требаат странски копнени сили


Ирачкиот премиер Хајдар Ал Абади изјави дека ниту барал, ниту му се потребни на Ирак странски копнени сили за борба против милитантите на Исламската држава. Тој додаде дека меѓународната заедница треба да ја засили кампањата против екстремистите на Исламската држава во Сирија.

Во меѓувреме, ирачките сили започнале интензивна воена акција против милитантите во Рамади, Фалуџа и Хадита во провинцијата Анбар.

XS
SM
MD
LG