Достапни линкови

Русија го поздрави "специјалниот статус" за делови од источна Украина


Протести на десничарите во Киев, 17.09.2014

Руското министертво за надворешни работи соопшти дека е чекор во вистински правец тоа што украинскиот парламент донесе закон со кој источните региони во Украина добиваат специјален статус. Тоа е во согласност со договорите потпишани во Женева од страна на Русија, Украина и Соединетите Држави, се вели во соопштението од Москва, во кое се додава дека секој обид да биде сменет овој закон, кој го прават десничарски групи во Украина, ќе резултира со нови конфронтации.

XS
SM
MD
LG