Достапни линкови

ЕУ - украинските закони важни за мирот во источна Украина


Европската унија соопшти дека новите украински закони кои нудат амнестија за про-руските бунтовници и специјален статус се важни чекори кон мирно решение на конфликтот во источниот дел на земјата.

Портпаролката на шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, Маја Кочијанчиќ изјави дека со тоа Киев го исполни договорот за прекин на огнот од Минск.

XS
SM
MD
LG