Достапни линкови

Пакистанската армија убила 40 милитанти


Пакистанската армија соопшти дека убила 40 милитанти и уништила пет скривалишта за муниција за време на денешните воздушни напади во областа Северен Вазиристан.

Армијата започна во јуни офанзива за расчистување на Северен Вазиристан од Талибанците и други милитантни групи.

Армијата тврди дека се убиени над 1.000 милитанти, а во судирите околу 100 војници загинале, но тоа не може да биде потврдено од независни извори.

XS
SM
MD
LG