Достапни линкови

Уште еден ден до шкотскиот референдум


Денеска е последниот ден од кампањата пред референдумот за независност на Шкотска. Според последните три истражувања на јавното мислење подржувачите на Унијата со Велика Британија водат со 4 процентни поени пред сецесионистите.

Според Унионистите, независноста непотребно би го растурила Обединетото Кралство и би предизвикало години на финансиската, економската и политичка несигурност.

Подржувачите на независноста пак велат дека независна Шкотска би можела да биде побогата и поправедна држава. САД соопштија дека би сакале Велика Британија да остане "силна, стабилна и обединета земја".

XS
SM
MD
LG