Достапни линкови

Руски тајкун ставен во домашен притвор


Еден од најбогатите луѓе во Русија Владимир Јевтушенков е ставен во домашен притвор.Тој е е осомничен за перење пари, во бизнисот со нафта во провинцијата Башкирија каде се наоѓа и седиштето на нафтената компанија Башњефт.Таа компанија е во сопсвеност на Јевтушенковата холдинг компанија Система. Руските медиуми објавуваат дека најголемата руска нафтена компанија Роснјефт е заинтересирана за купување на Башњефт. Државната компанија Роснјефт ја води Игор Сечин кој е близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG