Достапни линкови

Протести во Вашингтон за исчезнатите граѓани во Белорусија


Десетина демонстранти се собраа во близина на белоруската амбасада во Вашингтон за да ја одбележат 15-годишнината од исчезнувањето на двајца критичари на белорускиот претседател Александар Лукашенко. Демонстрантите побараа одговори за судбините на лидерот на опозицијата Виктор Ханчар и бизнисменот Антол Красоуски , кои исчезнаа во Минск на 16 септември 1999 година Тие носеа транспаренти на кои пишуваше : Каде се Ханчер и Красоуски и Стоп на политичките репресии во Белорусија. Истиот ден, американскиот Стејт департмент го повика Минск транспарентно да ги испита исчезнувањата на Ханчар и Красоуски и на двајца други мажи кои исчезна во 1999 и 2000, година.

XS
SM
MD
LG