Достапни линкови

СЗО: Еболата без преседан во модерно време


Светската здравствена организација денеска соопшти дека епидемијата на ебола во западна Африка е најголемата криза во модерно време. Од оваа болест досега починале 2.400 луѓе, што е речиси половина од вкупно заболените 5 илјади. Финансиските потреби за справување со еболата достигнаа милијарда долари во минатиот месец, а оваа бројка ќе продолжи да расте доколку се зголемува бројот на ново – заболени.

XS
SM
MD
LG