Достапни линкови

Ратификуван Договорот за асоцијација меѓу Украина и ЕУ


Украинскиот и Европскиот парламент денеска во Киев и во Стразбур истовремено го ратификуваа Договорот за асоцијација, со кој се зајакнуваат политичките и економските односи меѓу Киев и Европската Унија. Украинскиот претседател Петро Порошенко, пред ратификацијата, изјави во парламентот дека со овој договор се прави првиот чекор кон членството на Украина во Европската Унија.

XS
SM
MD
LG