Достапни линкови

Украинскиот парламент го усвои законот за специјален статус на источните региони


Украинскиот парламент го усвои законот со кој им се дава така-наречен специјален статус на источните региони во Украина. Овој закон е во рамките на напорите за окончување на конфликтот со про-руските сепаратисти. Според законот, регионите на Доњецк и Луганск би добиле право на самоуправа во наредните три години, а до крајот на годинава би се одржале предвремени локални избори. Усвоен е и посебен закон за амнестија на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG