Достапни линкови

Расмунсен - НАТО мора да се бори против заканите


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека членките на Алијансата мора да се борат безбедносни закани и од Русија и милитантите на Исламската држава.

Расмусен, во прошталниот говор пред Институтот “Карнеги Европа” во Брисел како лидер на НАТО изјави дека Алијансата мора "да биде остане силна сила за слобода" и да биде подготвена да употреби воена сила.

Расмунсен изјави и дека вратите на НАТО се отворени за нови членки кои ќе ги исполнат потребните реформи.

XS
SM
MD
LG