Достапни линкови

Левицата се врати на власт во Шведска


Фредрик Рајнфелд

Блокот партии од левиот центар предводен од Социјалдемократите освои над 43 насто од гласовите на вчерашните параламентарни избори во Шведска. Конзервативната коалиција на премиерот Фредрик Рајнфелд доби 39 насто, додека екстремно десничарската партија Шведски демократи освои 13 од гласовите. Лидерот на социјадемократите Стефан Левен соопшти дека е подготвен да формира влада со сите демократски сили, но не и со екстремната десница која по силната антиимграциона политика стана третта политичка сила во земјата. Премиерот Рајнфелд го призна поразот и најави оставка на функцијата и на местото лидер на Умерената партија. Со тоа заврши осумгодишното владеење на неговата партија која се залагаше за помали даноци и пазарни реформи. Повеќето швеѓани сметаат дека даночните намалувања ќе го поткопа познатиот систем за социјална помош во земјата.

XS
SM
MD
LG