Достапни линкови

Премиерот Груевски во работна посета на Турција


премиерот Никола Груевски

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од денеска ќе престојува во неколкудневна посета Турција. Во рамки на посетата предвидено е да се одржат повеќе бизнис форуми во неколку турски градови на кои ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори, а ќе бидат остварени и средби со државниот врв. В среда се очекува владината делегација да оствари средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и со турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Турција е меѓу 10-те најзначајни трговски партнери на Македонија.

XS
SM
MD
LG