Достапни линкови

Киев ги обвини сепаратистите за загрозување на мировниот процес


Киев ги обвини проруските сепаратисти дека го загрозуваат кревкиот мировен процес во Украина со интензивирањето на нападите врз владините сили и покрај деветдневниот прекин на огнот. Ова денеска го изјави портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, ден откако украинска војска соопшти дека одговориле на напад од сепаратистите на аеродромот во Донецк. Неговата изјава исто така следува и откако украинскиот премиер Арсениј Јаценјук побара од светските лидери да не му веруваат на рускиот претседател Владимир Путин наведувајќи дека Кремљ сака да ја уништи Украина како независна земја.

XS
SM
MD
LG