Достапни линкови

Локални и регионални избори во Русија


Локални и регионални избори денеска се одржуваат низ Русија. Гласачите бираат 30 регионални гувернери и 14 регионални парламентарци, три градоначалници и стотици членови на локални совети, вклучувајќи ја и московската градска Дума. Избори исто така се одржуваат и на Крим и Севастопол, украински територии нелегално анексирани кон Русија претходно годинава. Според испитувањата на јавното мислење доминираат партиите и кандидатите што го поддржуваат рускиот претседател Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG