Достапни линкови

Украинската војска одговорила на напад на аеродромот во Донецк


Украинската војска соопшти дека нејзините сили одговориле на напад на аеродромот во источниот град Донецк од проруските сепаратисти и покрај осумдневниот прекин на огнот. Градските власти соопштија дека денеска имало гранатирање во областа околу аеродромот. Градот Донецк е контролиран од сепаратистите, но аеродромот е под контрола на владините сили.
Војската и сепаратистите се обвинуваат меѓусебно за повторно прекршување на договорот за прекин на огнот постигнат на петти месецов со кој треба да се стави крај на пет месечните борби.


XS
SM
MD
LG