Достапни линкови

Ново најниско ниво на рубљата во однос на доларот


Руската рубља денеска повторно падна на најниско ниво во однос на американскиот долар, по веста за новите санкции на Европската Унија и на САД против Русија. Доларот денеска се менуваше за 37,83 рубљи, а претходната најниска вредност на рубљата беше 37,51 за еден долар. Рубљата денеска забележа пад и во однос на еврото и се менуваше за 49,01 за едно евро.

Падот на рубљата може да доведе и до натамошен раст на инфлацијата во Русија, која моментално е скоро 8 отсто. Растот на ифлацијата е последици на западните санкции против Русија, но и на руското ембарго за американски и европски производи.

XS
SM
MD
LG