Достапни линкови

Шангајската организација бара дијалог за кризата во Украина


Шангајската организација за соработка го поддржа прекинот на огнот во источна Украина и повика на разговори за решавање на конфликтот.

Оваа декларацијата е усвоена денеска на самитот на регионалната групација во која е Кина, Русија, Казахстан, Киргистан, Узбекистан, и домаќин на Таџикистан.

Лидерите на организацијата укажувајки на САД, исто така, осудија секаков едностран развој на системи за ракетна одбрана.

XS
SM
MD
LG