Достапни линкови

Денеска пресуда за Писториус


Јужно африканскиот атлетичар Оскар Писториус е ослободен од обвинението за убиството на својата девојка Рива Стенкап а конечната пресуда треба да биде изречена денеска. Пред Верховниот Суд во Преторија судијката Токозила Масипа наведе дека обвинителството нема доволно докази оти тој ја убил својата девојка со предумисла.Таа рече дека само Писториус може да каже за што размислувал во тој момент, но оти смета дека немал намера да ја убие својата девојка.

Писториус на 14 февруари минатата година во својата куќа во Преторија ја уби својата девојка Рива Стенкамп. Тој рече оти по грешка ја убил својата девојка бидејќи мислел дека е провалник кој влегол во куќата.

XS
SM
MD
LG