Достапни линкови

ОБСЕ со беспилотни летала ќе ја надгледува границата меѓу Украина и Русија


ОБСЕ ќе користи беспилотни летала за контрола на руско украинската граница. Ова денеска во Рига го изјави претседавачот на ОБСЕ, претседателот на Швајцарија Дидие Буркхалтер. Тој деновиве побара зајакнување на посматрачката мисија на ОБСЕ во Украина по потпишувањето на протоколот во Минск за прекин на огнот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина. Земјите членки на Европската унија денеска се договорија заострените економски санкции против Русија да стапат во сила утре.

XS
SM
MD
LG