Достапни линкови

ММФ: пад на берзите ако Шкотска гласа да ја напушти Британија


Евентуалната одлука на Шкотска да се одвои од Велика Британија во наредната недела би можело да предизвика негативни реакции на финансиските пазари на краток рок поради неизвесноста околу иднината на новата економија, соопшти денеска портпаролот на Меѓународниот монетарен фонд Бил Мареј. Според него, долгорочните ефекти од референдумот во Шкотска би зависеле од одлуките што би биле носени за време на транзициониот период на евентуалното раздружување од Британија.

XS
SM
MD
LG