Достапни линкови

Почна самитот на Шангајската организација за соработка


Душанбе, 11.09.2014

Во главниот град на Таџикистан, Душанбе, започна самитот на Шангајската организација за соработка. Учествуваат претседателите на Кина, Русија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Узбекистан, како и лидерите на земјите посматрачи, Иран и Монголија. Главни теми на самитот се регионалната безбедност во контекст на повлекувањето на странските сили од Авганистан кон крајот на годинава, како и утврдување на механизмите за прием на нови членки. Рускиот претседател Владимир Путин, на маргините на самитот, ќе има повеќе билатерални средби, посветени, пред се на економската соработка.

XS
SM
MD
LG