Достапни линкови

Путин запалил свеќа за "бранителите на Новорусија"


Москва, 10.09.2014

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека запалил свеќа во црква за загинатите и ранетите во борбите против владините сили во Украина. Притоа, Путин го употребил терминот Новорусија за југо-источните региони во Украина. Новорусија е име од времето на царска Русија, кое се користело за регионите во источна и јужна Украина.

XS
SM
MD
LG