Достапни линкови

Хан: Нема брзање во проширувањето на ЕУ


Јоханес Хан

Новиот еврокомесар за проширување и за соседска политика, Австриецот Јоханес Хан нагласи дека во процесот на проширување на Унијата предност пред брзината има квалитетот, така што, како што нагласи, според реалната проценка во блиска иднина нема да бидат примени нови членки.

- Процесот на прием изминатите години покажа дека е потребно солидно дејствување кај проширувањето на ЕУ. Потребна е солидна подготовка, изјави тој во интервју за австриската агенција АПА.

XS
SM
MD
LG