Достапни линкови

Турските работници протестираа поради лошите работни услови


Работници протестирале против лошите услови за работа во Истанбул, јавуваат турски медиуми. Работниците ја блокирале зградата на турскиот Институт за социјално осигурување во квартот Бејоглу во знак на протест поради загинувањето на десет градежни работници во саботата. За време на протестот дошло до судири со полицијата која уапсила 15 од демонстрантите. Десет градежни работници загинаа во саботата при паѓањето на лифт од 32-от кат на новоизградена зграда во Истанбул.

XS
SM
MD
LG