Достапни линкови

Џон Кери во Багдад


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во Багдад на почетокот на мисијата во барањето поддршка за акција против милитантите на Исламската држава. Тој по Ирак треба да ги посети Јордан и Саудиска Арабија, каде што освен разговори со домаќините ќе има средби и со претставници на Турција, Египет и на шесте земји на Советот за соработка во Персискиот залив. Денеска американскиот претседател Барак Обама треба да го претстави неговиот план за справување со заканите од милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG