Достапни линкови

Русија успешно тестирала интерконтинентална ракета


Русија соопшти дека успешно тестирала интерконтинентална балистичка ракета Булава која е клучен елемент во нејзиниот нуклеарен арсенал. Министерството за одбрана објави дека ракетата била лансирана од подморницата Владимир Мономак на Бело Море и оти паднала на копно на полуостровот Камчатка. Најмалку осум од претходните 20 тестирања на оваа ракета биле неуспешни.

XS
SM
MD
LG