Достапни линкови

Албанскиот премиер Рама во посета на Кина


Албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама на покана на кинескиот премиерот Ли Кечијанг престојува во дводневна официјална посета на Кина. Најавено е, меѓу другото, притоа да биде потпишан договор со кој под концесија, за период од 25 години на Кина ќе и биде дадено албанското пристаниште Шенѓин. Со проектот се предвидува изградба на еден километар од пристаништето со капацитет од 60 милиони тони стока и прикотвување на бродови до 500 илјади тони.

XS
SM
MD
LG