Достапни линкови

Собранието ги донесе измените на законите за образование


Собранието денеска по скратена постапка ги донесе измените на Законот за основното и на Законот за средното образование. Меѓу предложените измени кои најмногу предизвикаа внимание и реакција на Синдикатот за образование, наука и култура е одредбата во случај наставниците и професорите да штрајкуваат да бидат заменети со други привремено вработени наставници за да не се прекинува воспитно-образовниот процес.

XS
SM
MD
LG