Достапни линкови

Лавров-Разговорите за источна Украина да започнат наскоро


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изрази надеж дека разговорите за статусот на источна Украина ќе започнат наскоро. Лавров изјави дека има голема концентрација на владини сили во североисточниот регион на Доњецк и го обвини Киев за подготовка на напад против сепаратистите и покрај примирјето. Украинските власти ветија поголема автономност за Луганск и Доњецк, но не прифаќа нивна независност.

XS
SM
MD
LG