Достапни линкови

Проруските сепаратисти предале 1200 воени затвореници


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека проруските сепаратисти досега предале 1200 воени затвореници од украинска страна под условите од договорот за прекин на огнот. Двете страни треба да ги разменат затворениците по договорот кој го постигнаа на 5 септември.

Порошенко говореше за време на посетата на градот Мариупол, пристанишен град на источниот дел кој беше нападнат од сепартистите во минатата недела додека примирјето стапуваше на сила.

XS
SM
MD
LG