Достапни линкови

Амнести бара контрола на војниците волонтери во Украина


Генералниот секретар на организацијата Салил Шети

Амнести Интернешнел ја повика Украина да ги прекине злоупотребите и воените злосторства од страна на војниците волонтери кои се борат заедно со владините сили во источниот дел на земјата. Генералниот секретар на организацијата Салил Шети го упати повикот по средбата со украинскиот премиер Арсениј Јацењук, ден откако Амнести Интернешнел објави докази за воени злосторства на првовладините сили и на проруските сепаратистити. Според него, Украина не треба да ги реплицира злоупотребите кои преволадуваат во областите кои претходно биле завземени од сепаратистите.

XS
SM
MD
LG