Достапни линкови

Временска прогноза - Променливо облачно и врнежливо


Илустрација.

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. На повеќе места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи, особено во попладневните часови кога локално процесите ќе бидат поинтензивни со поинтензивен пороен дожд и засилен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната од 20 до 28 степени.

Во Скопје слично време, променливо облачно со повремен пороен дожд проследен со грмежи и со засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 25 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 4.

За време на продолжениот празничен викенд ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд кои ќе имаат променлив интензитет и ќе бидат проследени со грмежи, особено нестабилно ќе биде во попладневните часови кога врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и со засилен ветер.

XS
SM
MD
LG