Достапни линкови

Стапи на сила примирјето во Украина


Нападите на преферијата на украинскиот град Мариупол

Прекинот на огнот во источна Украина стапи на сила во 17 часот по средно европско време. Претставниците на украинските власти и на проруските сепаратисти на разговорите во Минск го потпишаа договрот за примирје.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека мора да направат се што е можно и невозможно за да се стави крај на крвопролевањето во земјата. Сепаратистите соопштија дека примирјето не ја менува нивната политка за поделба на Украина. Руските власти го поздравија договорот и воедно ги повикаа засегантите страни внимателно да го набљудуваат неговото спроведување.

XS
SM
MD
LG